Si ditë të djelë, sot mendova të përgatis diçka më të veçantë, duke qënë se në mëngjes përgatita një brunch plot e përplot, drekën e hëngrëm nga ora 6, drekë dhe darkë bashkë.

Për këtë tortë kaq te shijshmë dhe të mrekullueshme na duhen:

 • 5 patate
 • 250 gr salcicë të freskëta
 • 1 spec
 • 1 karotë
 • 3 kokrra vezë
 • 1 kuti panna
 • 1/2 gotë qumësht
 • 50 gr djathë kaçkavall
 • Majdanoz
 • Piper
 • Kripë
 • Vaj ulliri

Pastrojmë patatet dhe i presim në feta të holla. I lyejmë me vaj dhe kripë dhe i shtrojmë në një tavë.

E pjekim në furrë të ngrohur më parë ne 200 gradë për rreth 10 minuta.

Presim ne kubikë specin dhe karotën dhe e skuqim në një tigan me pak vaj ulliri. Shtojmë salcicen e prerë në copa (une ia heq lekurën) dhe i skuqim deri sa të shohim që janë gatuar mirë. Në një tas trazojmë vezët me panna dhe me qumështin, shtojmë majdanozin, kripën dhe piperin dhe i bashkojmë me salçiçen. I hedhim tek patatet. Nga lart e mbulojmë me djathë kaçkavall të grirë.

E mbulojmë me një shtresë tjetër patatesh si në foton me poshtë:

E spërkasim me vaj ulliri dhe e pjekim në 200 gradë për 45 minuta.

Ju bëftë mirë!

Copyright pathos.info/Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit