Qofte me domate nga Sandorini

Qoftet me perime na pëlqejnë shumë dhe i gatuaj pothuajse çdo të djelë. Zakonisht i bej me kungull dhe perime, por edhe ato me spinaq dhe domate janë shumë të shijshme. Dhe janë aq të kollajta për mua, sa që proçedura më merr shumë...

Pite misri të mbushura

Ideja për këtë pjatë fillimisht ishte një pispili modern, pitet nga brenda do ti mbushja me spinaq dhe djathë. Por më pas u tundova nga pomodorinit e freskëta të sapo blera, kështu që devijova nga ideja fillestare.Përbërësit për pitet:250 gr miell misri 100...

Qofte me oriz dhe perime

Para pak ditësh gatova rizoto me kofshë pule. Kastile hodha më tepër oriz, kisha në mendje të bëja qofte të nesërmen.Përbërësit për 10 qofte mesatare:2 gota uji oriz të gatuar 1 kokërr vezë 1 kungull mesatar 1 karotë 1 copë djathë të bardhë ...

Byrekë të skuqur

 Kjo është një recetë tradicionale greke, të cilën e përgatisin për pashkë. Ekziston prej disa kohësh në profilin tim në instagram dhe sot po e hedh në faqe.Përbërësit për rreth 15 byrekë janë:Për brumin:500 gr miell për përdorim të përgjithshëm 2 vezë 1...

Speca të mbushur me mix djathrash

 Specat e kuq të rrumbullakët janë të stinës tani, dhe çdo vit bëj të njëjtën recetë, i mbush me një miks djathrash. Gjithsesi nuk është e thënë që mbushja të bëhet vetëm me kombinimin e mëposhtëm, mund t’i mbushni si të doni. Janë perfektë...

Krepa me spinaq kremoz dhe kërpudha

Recetën e krepave e improvizova sot, dhe shija ishte e mrekullueshme. Kërkon pak kohë dhe punë, por në fund jeni ju që vendosni nëse doni ta bëni sipas mënyrës time apo të bëni ndonje modifikim.Përbërësit për 10 krepa afërsisht:2 vezë në temperaturën e...

Qofte me kungull

Qoftet me kungull për herë të parë i kam provuar në Selanik gjatë kohës që isha studente, rreth 15 vite më parë. Prej momentit të parë u dashuruam me këtë ushqim dhe nuk e kemi ndarë nga tavolina jonë.Qofteve me kungull u hedh shumë...

Speca të kuq të mbushur me quinoa dhe perime

 Tashmë vlerat e quinoas i dimë të gjithë, përmbajtja e proteinave te ato , për 100 kalori është më e lartë se orizi kaf, patatja, elbi. Ajo ka veti antioksidante, per arsye të përmbajtjes së lartë të substancave ushqyese bimore. Quinoa është një burim...

Supë kremoze me oriz dhe mish pule

Një supë shumë e shijshme dhe e ushqyeshme me fileto pule. Karotat, kopra, limoni, vaji i i ullirit dhe piperi ia shtojnë shijen dhe e bëjnë një recetë të pëlqyeshme për të gjithë.Përbërësit:100 gr fileto pule 1 filxhan i vogël oriz 2 karota ...

Recipe of the day