Receta më e shijshme e patateve në furrë që keni provuar ndonjëherë!

Nuk ekziston një recetë e vetme e patateve në furrë. Gjithkush ka preferencat e tij, por për atë që do të godasë që herën e parë apo do t’i japë fund argumentit, ja receta bazë.Patatet ideale për në furrë janë ato me brumë të...

Kek pa miell dhe sheqer. Receta që u bë ‘hit botëror’!

Ky kek pa miell dhe sheqer u bë ‘hit botëror’ në një kohë shumë të shkurtër. Përgatitet me pak ingredientë dhe në vetëm pak minuta. Receta vjen nga Amerika Jugore. Provojeni edhe ju shijen e tij të mrekullueshme. Përbërësit: 4 vezë, 2 portokalle, 200 gram arra, ½ lugë çaji...

Petullat më të shkrifëta që keni ngrënë ndonjëherë! Ja si ti përgatisni ato!

Janë petullat që çdokush do të donte t’i kishte çdo mëngjes në tryezë. Mësoni sekretin e servirur nga shefat për rezultatin më të mirë.Mund tu shtoni fruta të ndryshme për t'i bërë sa më të shëndetshme për fëmijët tuaj!Përbërësit: 1 banane 1 vezë 1 gotë miell (rreth...

Çka nënkuptojnë vijat e bardha në gjoksin e pulës

Një aktiviste e kafshëve dëshiron që të mendoni dy herë para se të gëlltitni sanduiçin me mish pule në hell. Arsyeja qëndron tek vijat e bardha, një çrregullim muskulor që shkakton rritjen e yndyrës ër 224% dhe uljen e sasisë së proteinës në mish....

Japrakët më të shijshëm me gjethe spinaqi!

Japraku është një gatim tipik tradicional i yni dhe që  konsumohet brez pas brezi. Fillimisht gatuhej me gjethet e rrushit, pastaj me fletët e lakrës së bardhë ndërsa ne sot do t’ju sjellim një recetë të veçantë të japrakut me gjethe spinaqi.Përbërësit:0.5 kg mish...

Supa më e mirë kremoze me brokoli

Brokoli është një nga perimet më të shëndetshme dhe konsiderohet i mirë në parandalimin e kancerit. Përmban përqëndrim të lartë të sulforaphane, që është një përbërës me veti të mëdha kundra kancerit.Njerëzit që rrezikohen nga kanceri i zorrës së trashë dhe i prostatës duhet...

Lulelakër e plotë në furrë! Receta më e mrekullueshme!

E përdorur tepër nga vegjetarianët, lulelakra mund të përdoret në fakt nga të gjithë, në shumë forma: e thërmuar mbi picë, e prerë në feta apo e plotë, e pjekur apo thjesht e zier etj. Një perime që është mirë të jetë pjesë e dietës...

Si të përgatisni bukën më të shijshme në shtëpi (Kujdes 10 gabimet që bëhen zakonisht)!

Pjekja e bukës në shtëpi është me të vërtetë diçka emocionuese. Përzjerja e miellit, majasë dhe ujit, të shikosh masën që rritet, ta përpunosh dhe ta pjekësh mund të të japë kënaqësi të madhe. Kjo ndodh në teori ... por në praktikë shpesh ndodh që...

Kek me portokall, i butë me një shije dhe aromë unike

Një ëmbëlsirë shumë e thjeshtë që përgatitet me shumë pak përbërës dhe në një kohë shumë të shkurtër.Përbërësit që na duhen janë:200 ml vaj ulliri 5 vezë 500 gr miell 1 lugë e vogël baking powder 2 lëkurë portokalli të grira 200 ml...

Tavë kosi tradicionale me mish pule

Tava e kosit është një pjatë mjaft e shijshme dhe gatimi kryesor tradicional i vendit tonë. Receta klasike kërkon mishin e qengjit, por ne do t’ju surprizojmë sot duke ju sjellë një recetë që nuk kushton shumë.Përbërësit:1.5 kg pulë e prerë në copa2 limona1...

Sallata më e shijshme me Lulelakër

Lulelakra është një perime e cila është e pasur me shumë vlera ushqyese. Mund ta përgatisni atë në forma të ndryshme, por në sallatë është forma më e thjeshtë e përgatitjes së saj. Receta është super e lehtë, ndaj ndiqni udhëzimet më poshtë…Përbërësit500 gr...

Paçe me mish koke. Mezeja më e shijshme

Një gatim tradicional, por shumë i pëlqyer në çdo kohë. Ideale për ta shoqëruar me pilaf, e pasur me vlera ushqyese dhe e thjeshtë për t’u përgatitur.Përbërësit:1 kokë qengji 2 qepë 2 lugë miell 1 patate 4 thelpinj hudhër 1 lugë kafe me...

Makarona në enën për ‘muffins’ me këta përbërës

Ja një ide për ushqim të shijshëm të cilin e duan edhe fëmijët edhe të rriturit!Nëse ju kanë bezdisur spaghetit e “zakonshme” me qofte, apo fëmijët tuaj nuk duan t’i hanë, ja mënyra gjeniale për përgatitjen e këtij ushqimi.PërgatitjaZjeni makaronat, kullojini dhe hudhni vaj...

Supë me vezë dhe limon!

Supa me vezë dhe limon është pjata më tradicionale, që ka shoqëruar shtëpitë tona ditët e ftohta të dimrit, traditë kjo që vazhdon dhe në ditët e sotme. Ideale edhe për fëmijët e vegjël, kjo recetë i ka kostot shumë të ulëta dhe është...

Ulni nivelin e kolesterolit dhe shkrini dhjamin duke e ngrënë çdo mëngjes

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm sepse ju ndihmon të keni energji gjatë gjithë ditës për të kryer çdo punë apo veprimtari. Por, nëse po kërkoni të konsumoni në mëngjes pa ju shkaktuar dhimbje barku apo yndyrë, atëherë ne kemi një zgjidhje ideale.Ideja është...

Përbërësi sekret për beshamelin më të shijshëm

Mrekullia kremoze, plot aromë e gatimeve më speciale. Salca beshamel mund të përdoret për t’i dhënë shije lazanjave, kanelonit, por edhe mishit, peshkut e perimeve. Kjo salcë ka gjetur një përdorim relativisht të gjerë në gatimet tradicionale si psh tek pastiço apo musakaja.Përbërësit për...

Zbuloni kush është mëngjesi ideal që ju jep energji për të gjithë ditën

Vakti të cilin nuk duhet ta humbisni kurrë është mëngjesi. Është e domosdoshme të merrni energjitë e duhura për një ditë të gjatë e të lodhshme. Moskonsumimi i mëngjesit rrit probabilitetin për shfaqjen e sëmundjeve të mëposhtme:Diabeti Kolesteroli Obeziteti që në vegjëli ose...

Speca të pjekur me vaj e hudhra, mezeja më tradicionale

Një pjatë tipike e kuzhinës shqiptare që të nxit shqisat  me shijen e saj e të hap oreksin, është ajo e specave të marinuar.Specat e kuqe ose specat jeshilë të pjekur dhe më pas të marinuar me hudhra, vaj ulliri dhe uthull janë një...

Spinaq me beshamel, shije parajse

Jeni në kohën e duhur për ta përgatitur këtë recetë kaq të veçantë. Një formë ndryshe e përgatitjes së tij bashkë me përbërës të tjerë shtesë, që e bëjnë akoma më të shijshme. E keni fjalën për tavë me spinaq! Ja si ta përgatisni...Përbërësit:1...

Këto ushqime nuk duhet ti ngrini kurrë në frigorifer!

Këto përfshijnë selinonë, marulet, trangujt , rrepat dhe lakrat. Fakti se ato janë të pasura me ujë do të thotë se ngrijnë lehtë, por ngrirja këput muret qelizore që i japin atyre strukturë, kështu që kur ato të shkrijnë do të jenë si të squllura dhe...

Recipe of the day