8 supa për t’u ndjerë mirë në sezonin e gripit

Askush nuk ka dëshirë të sëmuret, por një supë e mirë ju bën ta kaloni më lehtë situatën. Në fakt, supa mund t’iu ndihmojë të bëheni më mirë. Supa e pulës, për shembull, ul aktivitetin e rruazave të bardha të gjakut, duke ndihmuar në...

Si të dalloni mishin e freskët dhe cilësor nga ai i ndenjur/3 truket që nuk ua thonë kurrë shitësit

Edhe pse nutricionistët dhe dietologët shprehen vazhdimisht skeptikë lidhur me konsumimin e mishit, sidomos atij të kuq, ai është një ndër burimet më të rëndësishme të furnizimit me proteina shtazore, hekur dhe vitaminë B12. Por sa të sigurtë jeni që mishi që gatuani dhe...

Mjekët paralajmërojnë «Mos hani këtë pjesë të pulës, mund të shkaktojë ciste në mitër»

Një paciente e cila ka kryer një operacion për heqjen e një cisti është bërë shembull që të gjitha gratë të ndalojnë të konsumojnë këtë pjesë të mishit të pulës. Ajo pasi ka hequr një cist i cili ishte i mbushur me gjak ngjyrë...

Bërxollë viçi me qepë

Përbërësit 4 bërxolla viçi 2 qepë 75 gr miell 20 gr gjalpë kripë Biber i zi Hapat 1 Kalojini bërxollat në miell, vishini mirë, nxeheni gjalpin në një tenxhere të bollshme në zjarr mesatar, shtoni qepët dhe fërgoni për 5 minuta. 2 Shtoni mishin dhe skuqeni për 2...

Pse bananet nuk duhet t’i mbani në frigorifer?

Bananet janë pemë tropikale që nuk e durojnë ftohtin andaj nuk preferohet që t`i mbani në frigorifer, posaçërisht nëse keni blerë banane të gjelbërta që ende nuk janë pjekur. Vendosja e bananeve të papjekura në frigorifer do e ndërprejë procesin e pjekjes, do të...

Ky është ushqimi që patjetër duhet të lahet para ngrënies

 Në listën e këtyre ushqimeve ka prej tyre që me siguri i lani, por edhe ato që deri tani nuk i keni larë para ngrënies apo përgatitjes, kurse është dashur ta bëni …Fruta dhe perime me lëkurë të ngrënshmeVetëm për shkak se...

Kuskus – ushqimi magjik i Afrikës së Veriut

Nëse keni lëkurë të tharë apo flokë pa shkëlqim të cilat thyhen dhe bien, zgjidhja më e mirë për ju sigurisht është ky ushqim i cili me intenzitet të njejtë i kuron zorrët tuaja, enët e gjakut dhe nervat Couscous (kuskus), i njohur si...

Të gjithë do të besojnë se jeni nikoqire e mrekullueshme: Torta prej çokollate e gatshme për 20 minuta!

Nëse keni nevojë për desert të shpejtë për vizitorët e paparalajmëruar, shpëtimi fshihet në reçetën e tortës prej çokollate të cilën mund ta pregatitni për njëzet minuta … Përbërësit: 2 vezë, 50g kakao pluhur, 150g miell, pak kripë, një lugë e vogël pluhur pjekjeje,...

15 sekrete të gatimit të gjysheve tona: Këshilla të arta për të gjitha amviset!

Do të ju bëjnë mjeshtër të vërtetë. Po ju zbulojmë si ta largoni erën e pakëndshme të hudhrës nga gishtat, sa duhet zier saktë makaronat, si të përgatitni pure të butë patatesh, por edhe disa sekrete tjera të cilët do të ju ndihmojnë në...

Byrek amerikan me kungull

Përbërësit për mbushje: 7230 g djath krem 400g pire nga kungulli 200g sheqer 1 ve 2 të verdha të vezëve 200ml krem kosi i ëmbël 60g gjalpë 1 lugë ekstrakt vanile ½ lugë me kanellë Për koren e byrekut: 200g miell 120 gjalpë 1...

Desert i shëndetshëm prej çokolate

Çokolata e zezë mund të jetë e mirë për rregullimin e sheqerit në gjak, një copë të vogël prej saj mund ta hanë edhe personat me diabet. Kënaquni me këtë recept me çokolate e cila nuk ju bën asnjë dëm. Ëmbëlsirë me çokolatë të...

Gabimet më të zakonshme në përgatitjen e pulës

Jeni kujdesur të mos digjet, e keni pjekur sa duhet dhe keni përdorur erëza të mjaftueshme, mirëpo prap pula juaj nuk është e shijshme? Ja ku jeni duke gabuar… Mishi i pulës është një mish me dhunti të shumta, për shkak se ajo mund...

Recipe of the day